Rozsądne kupowanie to sposób na oszczędność

1. Organizuj posiłki

Racjonalne kupowanie nie ogranicza się wyłącznie do wrzucania produktów spożywczych do sklepowego koszyka – to także działania podejmowane wcześniej, przed zakupami. Zastanów się, jak wiele produktów zjesz przez tydzień, biorąc pod uwagę każdy posiłek. Zrób listę. Organizacja posiłków pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, a do tego zdrowe i rozsądne odżywianie stanie się prostsze. Wiedząc, co konkretnie będziesz przygotowywać do jedzenia każdego dnia, pieniądze będą wydawane świadomie. Po pewnym czasie stanie się to naturalne. Dobrze jest pamiętać o tym, aby kupowane przez nas produkty dało się przechowywać i przetwarzać. Dzięki temu możesz zamrozić przygotowane danie lub półprodukt i zjeść w dowolnym momencie.

2. Ustal budżet i spisz produkty

Jeśli planujesz, co będziesz jeść w tygodniu, należy sporządzić listę niezbędnych produktów. Ustalając, ile pieniędzy wydasz na cotygodniowe zakupy spożywcze, okiełznasz swoje fundusze, a do tego nie będziesz zaopatrywać się w niepotrzebne składniki, które później wylądują w koszu. Jeśli martwisz się, czy określony budżet i lista zakupów wystarczą, zrezygnuj z karty płatniczej i płać gotówką. Przed wyjściem do sklepu, możesz także zaopatrzyć się w tzw. kartę przedpłaconą, na którą wpłaca się tylko pewną kwotę.

3. Pamiętaj o dacie przydatności do spożycia

Ogromnie ważna jest data ważności na produktach. Na tylnych częściach półek zazwyczaj znajdują się te, które mają najdłuższą ważność – i po te najlepiej sięgać. Jeśli kupujesz jakiś produkt na cały tydzień, możesz wziąć parę sztuk o różnych datach ważność, dzięki temu każdego dnia będziesz jeść najświeższe jedzenie.

Przechowywanie jedzenia gazetka media markt4. Rób zapasy jedzenia

Warto przygotowywać zapasy, ale trzeba je przemyśleć. Należy zastanowić się, jakich produktów trzeba kupić więcej. Różne sklepy często oferują promocje, czasem akurat tych składników, które chętnie jada się w twoim domu. Nie ulega wątpliwościom, że kupowanie po niższych cenach to dobry pomysł, trzeba jednak pamiętać o datach ważności. Zdarza się, że kupujemy jakiś produkt w większej ilości, ale po jakimś czasie psuje się i musimy go wyrzucić. Przygotowując zapasy, lepiej jest wybierać takie jedzenie, które można długo przechowywać, przetwarzać lub mrozić.

5. Korzystaj z promocji

Nierzadko można znaleźć świetne okazje cenowe, na które dobrze jest zwracać uwagę. Dzięki nim można zaoszczędzić setki złotych co miesiąc.

6. Sprawdzaj lodówki i szafki

Kontroluj przechowywane w lodówkach i szafkach produkty pod kątem ich daty ważności i korzystaj z tych, które mają najkrótszy termin, aby się nie zmarnowały.

7. Posiłki gotuj i przetwarzaj samodzielnie

Własnoręcznie zrobione sosy czy mieszanki przypraw są lepsze dla naszego zdrowia i portfela. Można mrozić i trzymać półprodukty, gotowe dania, a także surowe jedzenie. To świetna opcja, którą można wykorzystać, gdy brakuje czasu na gotowanie. Prawie wszystkie produkty spożywcze można zamrozić i konserwować.

Zobacz: https://www.promoceny.pl/gazetki/szukaj/media-markt