Czy testy na COVID-19 można kupić w BIedronce?

Pojawiają się informacje, że Biedronka sprzedaje test na COVID-19. W internecie dostępna jest też fotografia sugerująca, że popularna sieć dyskontów wprowadziła do swojej sprzedaży test wykrywający koronawirusa Sars-CoV-2. Czy są to prawdziwe informacje? Co wiadomo o testach z Biedronki - sprawdźcie sami.

Jakie testy związane z chorobą Covid-19 sprzedaje Biedronka?

Okazuje się, że rzeczywiście popularny dyskont oferuje testy do domowego użytku. W pierwszej chwili widząc napis COVID-19 można ulec sugestii, że chodzi o testy wykrywające koronawirusa. Jeśli jednak dokładnie przeczytamy etykietę, okazuje się, że owszem testy są, ale nie nadają się do wykrywania choroby. Do czego więc są przeznaczone? Sprzedawany w Biedronce test to dokładnie jak wskazuje napis - Test zaburzeń smaku w COVID-19. Dostępne są przy kasie obok gum do żucia, tabletek przeciwbólowych i słodyczy. Można kupić je w promocyjnej cenie w pakiecie. Pojedynczy test kosztuje 39,90. Jeśli jednak chcemy skorzystać z promocji, trzeba kupić 3 sztuki. Przy takim zakupie zapłacimy 100 zł. Można w ten sposób zaoszczędzić prawie 20 zł. Opłaca się to jeśli chcemy przetestować trzyosobową rodzinę.

Co daje taki test i jak wygląda?

Test zapakowany jest w pudełko podobne do tych, w które pakuje się tabletki. Czy jest skuteczny? Producent twierdzi, że za jego pomocą można sprawdzić zaburzenia smaku, które pojawiają się w zakażeniu Sars-C0V-2 i na tej podstawie stwierdzić, czy jesteśmy zakażeni. Sieć jednak dementuje informacje, jakoby sprzedawała testy, służące do wykrywania koronawirusa. Jakie rzeczywiście rezultaty może taki tekst przynieść i czy będą one zgodne ze stanem faktycznym, nie wiadomo. Przekonają się o tym zapewne ci, którzy taki test nabędą. My niczego nie sugerujemy, bo to klient sam powinien ocenić czy warto się na niego skusić, czy nie. Jeśli uzna, że cena warta jest tego, aby produkt przetestować jego wola. 

COVID-19 - jakie są objawy choroby?

Zakażenie wirusem Sars-CoV-2 może dawać bardzo różne objawy, do których należą między innymi utrata lub zaburzenia węchu i smaku. Innymi ważnymi symptomami może być gorączka, suchy kaszel, zmęczenie, a także bóle głowy, gardła, mięśni, biegunka, zapalenie spojówek, wysypka skórna. W chorobie może dochodzić również do poważnych objawów takich jak: duszności utrudniające oddychanie, bóle lub ucisk w klatce piersiowej, zaburzenia neurologiczne, takie jak utrata mowy, lub zaburzenia ruchowe. W przypadku wystąpienia poważnych symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, najpierw drogą telefoniczną. Osoby z łagodnymi objawami powinny zwalczać chorobę w domu, izolując się od osób zdrowych. Warto wiedzieć, że objawy zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2 pojawiają się najczęściej około 5-6 dni od zakażenia, ale mogą też wystąpić dopiero po około 14 dniach. U osób zakażonych nie muszą wystąpić wszystkie objawy, a niektóre zakażone osoby mogą nie mieć ich wcale. 

To, że w markecie spożywczym pojawiają się łatwo dostępne produkty, jak wyżej opisany, jest odpowiedzią na oczekiwania ludzi, którzy domagali się większej ilości testów. Powszechnie dostępny test na COVID-19 w przystępnej cenie mógłby być towarem chętnie kupowanym. To, na ile zda egzamin oferowany obecnie test rozpoznający zaburzenia smakowe i czy jest wart swojej ceny, pokaże przyszłość.