Jak kupować rozsądnie? - kilka porad
Kupujemy w tej chwili bardzo wiele - zwykle więcej niż jest nam potrzebne. W konsekwencji wydajemy zbyt dużo, a kuszące zewsząd reklamy i coraz ciekawszy asortyment w sklepach sprawiają, że ciężko jest z tym walczyć. Żeby jednak nauczyć się kupować z rozsądkiem, a przy okazji zaoszczędzić dodatkowe fundusze w domowym budżecie, wystarczy zastosować się do kilku naszych porad!
Na zakupy idź z listą
Każdy z nas powinien robić listę zakupów przed pójściem do sklepu. Zwykle taką listę posiadamy, żeby przynajmniej pobieżnie wiedzieć co jest najbardziej potrzebne. Brak listy zakupowej w ręce, gdy chodzi się między sklepowymi półkami nie jest najrozsądniejszy. Przy małych zakupach możemy i tak zapomnieć po co przyszliśmy i kupić jakieś niepotrzebne rzeczy, a gdy niezbędnych towarów jest wiele, najprawdopodobniej o kilku zapomnimy.
Zmusi nas to kolejny raz do wyprawy do sklepu, a skoro znów będziemy bez listy, pewnie znów weźmiemy więcej rzeczy zbędnych niż potrzebnych. Dlatego właśnie na zakupy warto iść z listą - pozwoli nam ona obniżyć wydatki i sprawi, że w domu zawsze będą te produkty, które są absolutnie podstawowe, jak na przykład chleb. Dzięki niej jesteśmy również w stanie lepiej rozplanować swoje posiłki - a to już bezpośrednio przekłada się na zdrowsze odżywianie i lepszą formę organizmu.
Zawsze sprawdzaj ceny
Nie ufaj promocjom, które widzisz na półce, nim nie upewnisz się, że data obowiązującej promocji jest aktualna, albo że ktoś nie przestawił jakiegoś towaru - co w hipermarketach się zdarza. Wielu klientów narzeka później w domu, że dało się nabrać i zapłaciło więcej. Warto więc uważniej przyglądać się cenom umieszczonym na półkach oraz - w razie jakichkolwiek wątpliwości - sprawdzać jaka jest rzeczywista cena przy czytnikach. Są one zawsze rozmieszczone w sklepie, więc dobrze jest z nich skorzystać. Ewentualnie można spytać o cenę przy kasie - to lepsze wyjście niż zapłacenie więcej. Nie korzystajmy też bezmyślnie z promocji na towary o krótkim terminie ważności - takich towarów lepiej nie kupować na zapas, żeby później nie musieć ich wyrzucać!