Jak kupować rozsądnie? - kilka porad

Kupujemy w tej chwili bardzo wiele - zwykle więcej niż jest nam potrzebne. W konsekwencji wydajemy zbyt dużo, a kuszące zewsząd reklamy i coraz ciekawszy asortyment w sklepach sprawiają, że ciężko jest z tym walczyć. Żeby jednak nauczyć się kupować z rozsądkiem, a przy okazji zaoszczędzić dodatkowe fundusze w domowym budżecie, wystarczy zastosować się do kilku naszych porad!

Na zakupy idź z listą

Każdy z nas powinien robić listę zakupów przed pójściem do sklepu. Zwykle taką listę posiadamy, żeby przynajmniej pobieżnie wiedzieć co jest najbardziej potrzebne. Brak listy zakupowej w ręce, gdy chodzi się między sklepowymi półkami nie jest najrozsądniejszy. Przy małych zakupach możemy i tak zapomnieć po co przyszliśmy i kupić jakieś niepotrzebne rzeczy, a gdy niezbędnych towarów jest wiele, najprawdopodobniej o kilku zapomnimy.

Zmusi nas to kolejny raz do wyprawy do sklepu, a skoro znów będziemy bez listy, pewnie znów weźmiemy więcej rzeczy zbędnych niż potrzebnych. Dlatego właśnie na zakupy warto iść z listą - pozwoli nam ona obniżyć wydatki i sprawi, że w domu zawsze będą te produkty, które są absolutnie podstawowe, jak na przykład chleb. Dzięki niej jesteśmy również w stanie lepiej rozplanować swoje posiłki - a to już bezpośrednio przekłada się na zdrowsze odżywianie i lepszą formę organizmu.

Lista zakupów spożywczych

Zawsze sprawdzaj ceny

Nie ufaj promocjom, które widzisz na półce, nim nie upewnisz się, że data obowiązującej promocji jest aktualna, albo że ktoś nie przestawił jakiegoś towaru - co w hipermarketach się zdarza. Wielu klientów narzeka później w domu, że dało się nabrać i zapłaciło więcej. Warto więc uważniej przyglądać się cenom umieszczonym na półkach oraz - w razie jakichkolwiek wątpliwości - sprawdzać jaka jest rzeczywista cena przy czytnikach. Są one zawsze rozmieszczone w sklepie, więc dobrze jest z nich skorzystać. Ewentualnie można spytać o cenę przy kasie - to lepsze wyjście niż zapłacenie więcej. Nie korzystajmy też bezmyślnie z promocji na towary o krótkim terminie ważności - takich towarów lepiej nie kupować na zapas, żeby później nie musieć ich wyrzucać!

Podobne artykuły

Smoothie – proste przepisy na zdrowe koktajle.


Jak nie popełniać błędów kupując ubrania i buty?.


Jak kupować rozsądnie? - kilka porad.


Kiedy kupować, żeby zaoszczędzić?.